breakpoints در visual studio

شاید تا حالا براتون اتفاق افتاده باشه یه برنامه ای رو که کلی وقت صرف نوشتنش کردید وبا کلی ذوق و شوق سراغ compile  کردنش می رید... با یه طومار error روبرو می شید، می شینید و کلی با error هاش سر و کله می زنید تا آخر خروجی برنامه رو می بینید.ولی وقتی دارید خروجی رو دنبال می کنید می بینید که اصلا اون چیزیایی رو که می خواستید تو خروجی نیستند.حالا باید دوباره کل برنامه رو چک کنید تا اشکالات الگوریتمیک برنامه رو پیدا کنید.اینجاست که دیگه می برید و برنامه رو بی خیال می شید.
اما یکی از امکانات مفیدی که visual studio در اختیار ما می ذاره اینه که می تونیم خط به خط برنامه رو دنبال کنیم تا اشکالاتمون رو به طور دقیق پیدا کنیم.

برای این کار ما از break points استفاده می کنیم:

1)برای قرار دادن break point بر روی خط مورد نظر کافیست بر روی حاشیه کنار صفحه اصلی برنامه  و خط مورد نظر کلیک کنید و یا با رایت کلیک کردن بر روی خط مورد نظر insert breakpoint را انتخاب کنید. برای نمونه یه برنامه دلخواه رو باز کنید و بر روی دو خط از آن (یا هر تعداد خطی که مایلید) breakpoint را قرار دهید(یک کره قرمز رنگ مشاهده می کنید).

2)بعد از قرار دادن breakpoint ها بر روی Build>Build Solution کلیک کنید تا برنامه compile شود بعد Debug>Start را انتخاب کنید.برنامه به محض رسیدن به اولین breakpoint متوقف می شود.

3)حالا شما می تونید داده هاتون رو تا این قسمت برنامه چک کنید. یعنی اگر ماوس رو روی هر متغیر برنامه ببرید مقدار متغیر ظاهر می شه.

4)برای ادامه دادن این کار تا breakpoint  بعدی Debug>Continue‌ رو انتخاب کنید...

و بدین ترتیب تا آخر برنامه می تونید اشتباهاتتون رو اصلاح کنید.

البته برای کار با breakpoint بهتره چند نکته رو بدونید:

1)قرار دادن breakpoint در مکان هایی که تاثیری در برنامه ندارند(مثلا خطوط خالی یا comment ها ) باعث می شه تا breakpoint در خط بعدی عمل کنه.

2)برای غیر فعال کردن breakpoint کافیست روی علامت آن در حاشیه سمت چپ کلیک کنید.

/ 0 نظر / 52 بازدید